pondelok 24. februára 2014

Lucia – u nás bosorka, v Európe nositeľka svetla!

Vymetanie kútov


Trinásteho decembra sa Slovensko pravidelne menilo na oblasť najsilnejších tradícii. Postupne sa však od nich upúšťa a venujú sa im skôr len folklórne súbory, ktoré ich chcú uchovať pre budúce generácie. A ako to u nás vyzeralo pred niekoľkými rokmi? V každej dedine sa zopár dievčat oblieklo do bieleho oblečenia alebo sa aspoň zahalili do plachty tejto farby. Aj tvár si zamaskovali múkou a do rúk si vzali husie pero.
Potom chodili od domu k domu, kde odriekavali naučené zaklínadlá a vytvárali domácim ochranu pred zlými duchmi. V tento deň si ľudia nemohli medzi sebou nič požičiavať a na návštevy mohli chodiť iba muži. Tradície boli spájané aj s hľadaním ženícha. Písanie mužských mien na dvanásť lístočkov sa uchovalo až po dnes a prechováva sa najmä u malých dievčat. Keď v tento deň zahryznete do jablka a to vám do Vianoc nezačne hniť, tak sa budúci rok vydáte. V Štedrý deň sa potom postavte pred dom a postupne hryzte ovocie. Také meno, aké bude mať prvý muž, ktorý prejde popred vás, bude mať aj váš manžel.

Čarodejnica? Nie, svätica!


Napriek tomu, že sa s oslavou menín všetkých Lucií spájajú väčšinou negatívne povery, skutočnosť bola úplne iná. Lucia bola sväticou, ktorú ochraňoval Boh pred nespravodlivým osudom. Prvá legenda hovorí o tom, že táto žena mala byť upálená kvôli jej liečiteľským schopnostiam. Keď však oheň vzbĺkol na hranici, plamene sa jej ani nedotkli. Druhá legenda začína zase v jej detstve. Malá Lucia zložila sľub čistoty a vernosti tomu najvyššiemu. Jej matka však o tom nevedela a chcela ju vydať za jedného mladíka.
Ona v snahe zbaviť sa ho, poslala mu svoje oči, pretože práve tie pokladal na nej za najkrajšie. Lenže mladej dievčine sa zrak zázračne prinavrátil. Cisár nariadil jej mučenie, počas ktorého zostala nedotknutá a nepodarilo sa dokonať jej potupu ani odvezením na voze ťahanom býkmi do miestneho nevestinca. Tie sa totiž nevedeli pohnúť z miesta. Božiu ochranu si však ľudia vysvetlili ako bosorácku moc. Práve preto sa okolo nej vytvorilo množstvo zvláštnych tradícií.

Cesnak ako proti upírom


Dámy obdarené týmto menom boli v minulosti považované za bosorky. Ľudia sa ich neoprávnene panicky báli a mali pred nimi veľký rešpekt. Kedysi pripadali ich meniny priamo na zimný slnovrat. Preto sa ich meno oslavovalo práve v deň s najdlhšou nocou a prisúdil sa mu okrem iného i fakt, že práve vtedy vyliezajú všetky bosorky z domov a ukazujú svoju silu.
Aby ich slušní ľudia vystrašili, vzali všetky hlučné nádoby, ktoré mali a spravili taký hrmot, ktorý by odlákal aj samotného Lucifera. Hrnce hádzali o dvere po celú noc a taktiež po nich búchali varechami. A keby sa náhodou čarodejniciam podarilo aj tak dostať až do ich príbytku, všetci sa chránili cesnakom, ktorým mali spravený krížik na čele a takisto ho aj skonzumovali.

Vyberte si ženícha


Najznámejšou ľúbostnou tradíciou, ktorú dievčatá dodržiavajú aj do dnes je pálenie papierikov. Na dvanásť kúskov napíšete mená deviatich chlapcov z vášho okolia. Na zvyšné tri dopíšete postupne cudzinec, neznámy a nikto. Od Lucie do Vianoc potom každý deň nad plameňom sviečky spálite jeden z nich, pričom sa nepozriete na meno vyhodeného chlapca. Na Štedrý deň si potom pri stromčeku prečítate meno muža, s ktorým budete mať do roka nejaké pletky.
Ďalšia tradícia sa týka jablka. Opäť v rovnakom časovom období si dievča každý deň pred východom alebo západom slnka odhryzlo z tohto ovocia. Ak do Vianoc nezačalo hniť, znamenalo to, že sa dožije svadby. V tom prípade vyšlo pred dom a hrýzlo zvyšok dovtedy pokiaľ nezbadalo prvého muža. Také meno aké mal on, bude mať aj budúci ženích. Ak si na Luciu odlejete z čerstvej vody a potom si ňou pred Polnočnou omšou umyjete tvár, tak muž ktorého šaty sa o vás prvé obtrú, bude vašou osudovou láskou. Pokiaľ vás zaujíma povolanie vášho vyvoleného, musíte cez dierku na veľkom kľúči liať horúce olovo do vody. Z dosiahnutého tvaru potom vyčítate čím sa bude váš milý živiť.

Stridžie dni


Od Kataríny po Tomáša trvá obdobie tzv. stridžích dní. Pomenovanie dostali kvôli viacerým sviatkom, ktoré sa zameriavajú na magický svet. Najvýznamnejšiu pozíciu malí práve Lucia a Ondrej. Ľudia v tomto čase nevychádzali po večeroch z domovov a zameriavali sa na duchovnú očistu a očakávanie kresťanských sviatkov. Aj po tieto dni sa všetci chránili cesnakom a dbali aj na obranu stáda, ktoré muselo zjesť po jednom strúčiku.
Pred dvere dávali napríklad slamu a cibuľu, cez ktoré sa zlé ženy nemohli dostať. Tie sa vždy pomedzi domami prechádzali zahalené a nevyriekli ani jedno slovko, aby nik nevedel, kto sa týmto spôsobom skrýva. V niektorých oblastiach dokonca nechávali v oknách vyrezané tekvice s lebkami. Môžeme v tom badať jasný odkaz na ďalší pohanský sviatok Halloween, ktorý teda nebude ani pre naše končiny až tak vzdialený, ako si myslíme.

Švédky so sviečkami na hlave


Poďme sa teraz pozrieť do sveta. V iných krajinách sa Lucia brali oveľa pozitívnejšie ako u nás. Považovali ich za nositeľky svetla a práve kvôli tomu sa v súčasnosti napríklad v Taliansku a Švédsku konajú svetelné pochody, oslavujúce tento dar. Na severe dokonca mladé dievčatá majú na hlavách vence, na ktorých sa ligocú zapálené sviečky. S touto okrasou potom obsluhujú počas posledného jedla dňa celú rodiny. Týmto spôsobom vzdávajú svojim rodičom vďaku a opätujú im celoročnú opateru.

Moderné čarodejnice


I keď by sa vám zdalo, že všetky bosorky sú už dnes dávno odpísanie, nie je to tak. V modernej spoločnosti sa začali objavovať prvky bielej mágie, ktorá pôsobí pozitívne a okrem ochrany rodiny, zabezpečenia zdravia, sa jej pestovateľkám snaží privolať aj pravú lásku. Existujú dokonca aj spolky a celosvetovo prekladané knihy, ktoré sa venujú tejto tématike. Ich pozícia však nie je tak zlá ako kedysi a okolie ich vníma skôr pozitívne a nie raz za nimi zájde po radu.

Vypočítajte si počasie 


O niečo praktickejší zvyk je zisťovanie počasia, ktoré nás postretne na budúci rok. Od Lucie po Štedrý deň predstavuje každý deň jeden mesiac. Aké je počas neho počasie, tak bude vyzerať celý mesiac budúceho roku. Smolu, choroby a nešťastie chodili vymetať husími brkami z domov mladé diev
čatá.

Tie boli oblečené celé do bieleho a vynechať nesmeli ani jeden kút v izbe. Keďže v tento deň sa stretávajú všetky bosorky z okolia, nemali by ste zbytočne vychádzať z domu. Taktiež sa nesmie nič požičiavať, aby vás prípadná striga nezakliala. No a pre istotu by ste mali celý deň jesť cesnak, aby ste sa ochránili pred zlou energiou. A na záver milé dámy tradícia, ktorá vás istotne poteší. Podľa nej nemohli ženy na meniny sv. Lucie vôbec pracovať. Inak by priniesli do domu nešťastie.

Aké Lucie sú ?


Lucia je ženské krstné meno. Meno Lucia je odvodené z latinského slova lux s významom svetlo, znamená teda žiariaca, vyžarujúca. Celý svoj život "žiaria" a nikdy nestrácajú z tváre sympatický úsmev. Boli by nešťastné, keby premárnili príležitosť pomôcť. Lucie intelektuálne dozrievajú dosť skoro. Väčšinou sú veľmi učenlivé a môžu sa pochváliť aj vysokým intelektom. I preto ich často nájdete na vysoko postavených postoch, pri ktorých je dôležité náročné rozhodovanie a pravidelné vzdelávanie. Napriek tomu sú skromné, čestné a zodpovedné. Sú veľmi pôvabné a priateľské, no ich citový život je neraz komplikovaný. V láske býva prieberčivá, lebo vždy má z čoho vyberať. Napriek tomu si za partnera zvolí muža, ktorý nie je ničím atraktívny a výnimočný. Majú vo svojich očiach niečo tajomné, čo je veľmi atraktívne pre mužskú časť populácie. Neunikne im žiadna klebeta, žiadna pikoška. Dokážu sa tešiť aj z maličkostí..

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára